Jak dobrać schody do wnętrza – przewodnik

Data dodania: 24.11.2016


Każdy budynek, w którym oprócz parteru znajduje się dodatkowy poziom, wymaga instalacji schodów. W domu jednorodzinnym jest to o tyle trudne zadanie, że oprócz swojej funkcjonalności schody powinny też komponować się z pozostałymi elementami wnętrza. Jak dobrać schody do wnętrza, żeby stanowiły piękny element dekoracyjny?

Schody a podłoga

Pierwsze, o co warto zadbać to dopasowanie drewna na schodach do podłogi. Są dwie główne szkoły – jedna z nich odnosi się bardziej do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i zakłada dobór materiałów o bardzo blisko zbliżonej kolorystyce. Różnica nie powinna być większa niż 2-3 tony. Dzięki temu osiągniemy harmonijny efekt, spójny pod względem wizualnym. Oprócz podobnej barwy warto szukać takiego połączenia, które będzie dopasowane także pod względem struktury i usłojenia.

Drugie podejście, zupełnie odmienne, zakłada, że postawić na całkowity kontrast. Można go uzyskać łącząc jaśniejsze oraz ciemniejsze drewno na schodach i podłogą lub pomiędzy poszczególnymi elementami schodów. Kontrastowe stopnie i podstopnice wyglądają bardzo nowocześnie, jednak warto uważać na to, aby efekt końcowy nie wyglądał chaotycznie, jak przypadkowa zbitka różnych materiałów.

Schody a styl wnętrza

Kolejny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę to styl aranżacji wnętrza. Zupełnie inny projekt schodów sprawdzi się w domu urządzonym klasycznie, a po inną koncepcję powinniśmy sięgnąć jeśli mamy do czynienia ze stylem nowoczesnym.

Oto najbardziej popularne style wnętrz i propozycje schodów:

∇ styl skandynawski – schody zabiegowe z bielonego drewna;
∇ styl minimalistyczny – schody dywanowe, z balustradą wypełnioną szkłem;
∇ styl rustykalny – schody z drewna o bogatym usłojeniu, dwubiegowe ze spocznikiem;
∇ styl industrialny – kręcone schody samonośne wykonane z połączenia metalu i drewna, z metalowymi relingami;
∇ styl klasyczny – schody policzkowe nakładane, zabiegowe, ze zdobionymi tralkami drewnianymi.

Schody a lokatorzy

W końcu, żeby cieszyć się z pięknego i funkcjonalnego wnętrza warto zadbać o to, aby schody były również praktyczne. Na przykład jeżeli wśród lokatorów są osoby starsze lub schorowane schody powinny być możliwie jak najbardziej wygodne. Najlepiej zrezygnować z konstrukcji wspornikowych bez balustrady czy stromych schodów spiralnych. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci dodatkowo powinniśmy pomyśleć o bramkach zabezpieczających czy nakładkach antypoślizgowych na stopnie.


Polecamy usługi – producent schodów na zamówienie: wycenaschodow.pl