Jak wykorzystać szkło w produkcji schodów?

Data dodania: 28.10.2016


Gdy Kopciuszek zjawił się na zamku w szklanych pantofelkach, wszyscy się dziwili. Nikomu wcześniej nie przyszło na myśl, by wykonać buty z takiego materiału. Gdyby Kopciuszek żył w naszych czasach, mógłby przyjść nie tylko w szklanych pantoflach, ale także stąpać w nich po szklanych schodach. Nowoczesne technologie pozwalają nam na zastosowanie wielu nadzwyczajnych efektów. Aż prosi się, by w swoim domu zamontować schody na wymiar wykonane ze szkła, które zachwycą naszych gości tak, jak Kopciuszek zachwycił gości króla.

Schody ze szkła to szykowne i nowoczesne konstrukcje. Wizualnie są lżejsze niż schody z drewna, metalu czy betonu, co nadaje im oryginalny, ulotny charakter. Stwarzają wiele możliwości aranżacji. Popularne jest stawianie na minimalizm: proste, przezroczyste stopnie bez upiększeń. Schodząc po takich konstrukcjach, można dostać zawrotów głowy, dlatego osoby z lękiem wysokości lub z małymi dziećmi powinny jednak wstrzymać się od montażu szklanych schodów. Efekt minimalizmu i oszołomienia można spotęgować, budując półkowe schody na wymiar. Wbudowane w ścianę pojedyncze stopnice schodów sprawiają wrażenie lewitacji. Jest to jednak rozwiązanie dla wnętrz stricte designerskich, o jego funkcjonalności można by długo dyskutować.

Schody szklane mogą być odbierane jako coś kruchego i niepokojącego. W tej kwestii nie należy mieć obaw, ponieważ każdy producent schodów dba, by jego produkt był maksymalnie bezpieczny. Każdy element wykonany jest ze szkła hartowanego, dodatkowo laminowanego, by w razie ewentualnego stłuczenia nie rozpadł się na drobne kawałki. Każdy stopień składa się z kilku warstw szkła, które są ze sobą sklejane. Dzięki temu mamy możliwość włożenia pomiędzy warstwy ozdobne elementy (zdjęcia, ususzone kwiaty czy brokat), które będą sprawiały wrażenie wtopionych w szkło. Ciekawym efektem jest zastosowanie różnych kolorów szkła albo faktury – gładkiej bądź matowej. Ponadto szkło znane jest z niezwykłych możliwości z grą świateł. Jeśli schody zostaną postawione w nasłonecznionym  pomieszczeniu, możemy być pewni, że pokój będzie zmieniał swoje oblicze w ciągu dnia. Padające bezpośrednio na schody promienie słoneczne będą wywoływać refleksy świetlne i maleńkie tęcze. Gdy słońce zajdzie, można uruchomić podświetlenie LED, dzięki którym wnętrze nabierze charakteru niczym z filmów science-fiction.

Schody na wymiar ze szkła są niezwykle efektowne, a ponadto tańsze niż te wykonane z drewna. Pod względem wykonania są całkowicie bezpieczne, do tego nigdy się nie znudzą, ponieważ ich wygląd zmienia się w zależności od pory dnia. Jednak jeśli domownikami są dzieci lub osoby starsze, lepiej zdecydować się na inny rodzaj materiału. Zbyt wiele przezroczystych elementów może spowodować, że wspinanie się po schodach będzie niekomfortowe, a nawet wywołujące lęk.

Do wykonania schodów na wymiar polecamy producenta wycenaschodow.pl.