Jakie są rodzaje schodów – przewodnik przed zakupem

Data dodania: 15.12.2016


Domy piętrowe lub z użytkowym poddaszem cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku nieruchomości. Jeśli decydujemy się na realizację takiego projektu jednym z niezbędnych elementów budowy będą schody wewnętrzne. Wybór odpowiedniej konstrukcji nie jest łatwy – projektanci mogą zaproponować szereg rozwiązań, które mogą przyprawić właściciela domu o ból głowy. Jakie są rodzaje schodów i co sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje schodów ze względu na budowę

Najprostszy podział schodów obejmuje rodzaj ich budowy – możemy rozróżnić schody drewniane lub schody na beton. Te pierwsze zdecydowanie częściej są wybierane przez właścicieli mieszkań dwupoziomowych lub stosunkowo niewielkich domów, głównie z uwagi na lekką konstrukcję, która nie przytłacza wnętrza i nie zajmuje wiele miejsca.

Schody żelbetowe z kolei są cenione przede wszystkim za swoją trwałość i możliwość różnorodnego wykończenia. Od nakładek z drewna, przez kamień, płytki, wykładzinę, aż po dekoracyjny, odpowiednio zabezpieczony beton.

Szukasz producenta schodów na zamówienie? Zobacz: schody gięte

Schody ze względu na kształt

Biorąc pod uwagę kształt możemy zasadniczo wskazać schody proste, zabiegowe, ze spocznikiem lub kręte.

Schody proste są zbudowane z jednego biegu stopni, czyli na piętro wchodzi się bez zmiany kierunku.

Pokonując schody zabiegowe lub ze spocznikiem zmieniamy kierunek. W pierwszym przypadku stopnie na zakręcie zmieniają szerokość, a w drugim biegi są oddzielone podestem, czyli spocznikiem.

Schody kręcone, kręte czy te z spiralne to z kolei konstrukcja, która zajmuje najmniej miejsca, ale odbywa się to kosztem wygody, bo poruszanie się po nich nie należy do najbardziej komfortowych.

Projektowanie, produkcja i montaż: schody Szczecin

Typy schodów wewnętrznych – konstrukcja stopni

Podziału schodów można także dokonać na podstawie sposobu mocowania stopni. Wyróżniamy tu klasyczne schody policzkowe i nakładane, nowoczesne schody półkowe, dywanowe i z belką centralną oraz dość uniwersalne schody bolcowe.

Producent schodów na wymiar poleca: schody drewniane

Jak wybrać schody do domu

Głównym czynnikiem, który będzie decydował o tym, jaki rodzaj schodów stanie w domu są warunki techniczne wnętrza. Od wymiarów i kształtu otworu, przez powierzchnię i lokalizację klatki schodowej, aż po styl urządzenia wnętrza.

Wybierając schody trzeba się też liczyć z często niemałymi wydatkami, jednak eksperci przestrzegają przed szukaniem oszczędności akurat na tym elemencie wnętrza. Raz zamontowane schody powinny nam służyć przez długie lata – ich ewentualne naprawy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż jednorazowa inwestycja w dobrej jakości schody na zamówienie.

Zobacz także: usługi cnc