Piękne drewniane schody na lata

Data dodania: 28.04.2016


Sekretem długowieczności jeśli chodzi o piękno i funkcjonalność schodów drewnianych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach wielopoziomowych jest przede wszystkim dobór odpowiedniego drewna na etapie projektu i wykonania. Ale nie można także zapomnieć o tym, żeby przez lata użytkowania odpowiednio o nie dbać, czyścić i konserwować. Krótko mówiąc, aby móc cieszyć się pięknymi, trwałymi schodami przez długi czas trzeba po prostu samemu zadbać o swoje schody.

A jakie drewno najlepiej się zdecydować? Zazwyczaj klienci mogą wybierać między odmianami drzew typowo europejskimi, a bardziej egzotycznymi. Te powszechnie używane w kraju, charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej to między innymi Buk, Dąb, Jesion, Sosna czy Klon. Dąb należy do tych gatunków, które uznawane są za jedne z najłatwiejszych do obróbki, przez co tak chętnie jest oferowany przez sprzedawców. Przy odpowiednim zabezpieczeniu schodów dębowych i systematycznym impregnowaniu nie powinny występować większe problemy z ich eksploatacją. Dodatkowo odcień dębu jest na tyle uniwersalny, że powinien doskonale uzupełnić większość wnętrz, niezależnie od detali aranżacyjnych. Buk to drewno o jaśniejszym niż dąb odcieniu, ale wciąż neutralnej barwie, dzięki czemu cieszy się dość dużą popularnością. Zazwyczaj drewno bukowe pozbawione jest słoi, cechuje się raczej jednolitą strukturą i jest jeszcze łatwiejsze w obróbce niż dąb – jednak ze względu na nieco mniejszą wytrzymałość jest to rozwiązanie tańsze. Jesion to drewno o ciepłej barwie, wymaga jednak regularnego lakierowania, bo jest podatne na wilgocenie.

Wśród drzew egzotycznych wykorzystywanych do produkcji schodów można się spotkać między innymi z gatunkiem Jatoba w różnych odcieniach czerwieni. Odmiana ta pochodzi z Ameryki Południowej, cechuje się bardzo wysoką twardością i odpornością oraz posiada ciekawie wyglądającą strukturę. Merbau z kolei przywędrował do nas z Azji Południowo-Wschodniej i można go rozpoznać po bardzo ciepłej brązowej barwie, z efektownymi, niemalże złotymi plamkami. Nazywa się go żelaznym drewnem, ze względu na niebywałą wytrzymałość. Innym gatunkiem może być drewno Doussie, które pochodzi z Afryki. Ten gatunek można spotkać w ciepłych odcieniach miedziano-miodowych, charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością i jest niezwykle wytrzymałe.

Jeśli natomiast chodzi o konserwację, jej początek powinien mieć miejsce już na etapie wykończeniowym produkcji i montażu schodów. Po czym poznać dobrego specjalistę i firmę zajmującą się obróbką drewna? Między innymi po tym, że w swojej ofercie ma różne rodzaje wykończenia i impregnacji zastosowanego materiału. Specjalista powinien nie tylko przed oddaniem schodów do użytku dokonać stosownych prac zabezpieczających drewno, ale skazane jest także, aby doradził z jaką częstotliwością dany materiał wymaga przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz za pomocą jakich środków powinno się tego dokonać.

Winter Polska

Do konserwacji schodów drewnianych stosuje się między innymi oleje, lakiery czy bejce. Olej stanowi końcowy element wykończenia schodów, tuż przed przeznaczeniem ich do użytku. Jego zadaniem jest przede wszystkim utwardzenie warstwy drewna, wnikając w jego strukturę, tak aby ułatwić sobie przyszłe zabiegi konserwacyjne. Lakier natomiast służy w głównej mierze zabezpieczeniu schodów przed mechanicznym lub chemicznym uszkodzeniem. Tego typu preparat należy nakładać ze szczególną ostrożnością, ponieważ zbyt duża ilość lakieru może powodować powstawanie zacieków i odbarwień, które mogą się okazać niemożliwe do usunięcia. Bejca zaś daje możliwość nadania drewnu atrakcyjnego koloru lub podkreślenia naturalnej barwy schodów. Tutaj nie należy się już obawiać i dozować niewielkich ilości produktu, a można nieco śmielej zastosować raczej grubszą niż cieńszą warstwę – jej nadmiar i tak usuwa się w dalszym etapie pracy.

Odpowiednio dobrany materiał pozwala na stworzenie trwałych drewnianych schodów, które będą służyły przez długie lata.

 

Sprawdź też: