Pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych

Data dodania: 26.07.2017


Meble ogrodowe mogą posłużyć nam przez długie lata jeśli będą odpowiednio konserwowane. W przeciwnym wypadku już po niedługim czasie można spodziewać się obniżenia ich wartości estetycznej. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja mebli ogrodowych.

Każy użytkownik mebli wykonanych z drewna jest narażony na odpryski, przebarwienia, pleśń oraz pęknięcia powierzchni. Tego typu uszkodzenia mogą się pojawić, gdy zapomnimy lub nieprawidłowo przeprowadzimy pielęgnację mebli. Jednak wystarczy zastosować proste zabiegi ochronne.

Jedną z procedur, które należy zastosować jest zaimpregnowanie powierzchni drewnianych, co możemy zrobić samodzielnie. Wystarczy odpowiednio nanieśc preparat na drewno, jedna nie należy zapominać o tym, że nie może być to drewno lakierowane. Odpowiednia impregnacja drewna dotyczy nie tylko mebli ogrodowych, ale również innych drewnianych elementów, takich jak stropy lub schody Poznań.

Kolejnym zabiegiem ochronnym jest olejowanie. Zabieg jest podobny do impregnowania, powtarza się go kilkukrotnie, aby preparat odpowiednio wsiąknął w drewno. Różnica polega na tym, że przy olejowaniu nie trzeba czekać, aż poprzednia warstwa wyschnie i zabieg można powtarzać w krótkich odstępach czasu. Olejowanie jest szczególnie polecane do ochrony drewna egzotycznego, ale wykorzystuje się je również do ochrony drewna mającego kontakt z wodą. W przypadku mebli ogrodowych olejowanie powinno być wykonywane regularnie około dwóch razy w roku.

Czyszczenie mebli jest bardzo ważnym elementem pielegnacyjnym. Powierzchnia mebli ogrodowych powinna być czyszczona minimum raz w sezonie. To pomoże w utrzymaniu ich wyglądu oraz wydłuży czas ich użytkowania. Do tego celu najlepiej używać środków dedykowanych czyszczeniu powierzchni drewanianych, przykładowo takich jak elementy wykończenia lub schody Gdańsk.

Okres zimowy to jeden z najbardzie niewdzięcznych okresów, również dla mebli ogrodowych. Drewniane meble powinny być obowiązkowo przeniesione do chłodnego, suchego pomieszczenia, więc do tego zadania świetnie przydadzą się wolne przestrzenie garażowe oraz budynki robocze. Jednak absolutnie nie powinno się przechowywać mebli ogrodowych w ogrzewanych pomieszczeniach. Wysoka wilgotność powietrza negatywnie wpłyną na stan techniczny drewna.