Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i wyboru schodów

Data dodania: 28.04.2016


Jeśli ktoś uważa, że dobrze wykonane schody to takie, które po prostu pozwalają na sprawne przemieszczanie się na wyższe i niższe poziomy budynku, domu czy mieszkania ten jest w błędzie. Takie myślenie powoduje, że często sam właściciel nie przywiązuje uwagi do tego niezwykle istotnego elementu domu, nie kontroluje odpowiednio tego czy schody zostały odpowiednio zaprojektowane, ani jak przebiega ich wykonanie. 

Wymiary

Schody, aby nie sprawiały problemów w poruszaniu się po nich powinny między innymi spełniać pewne wymogi odnośnie swoich rozmiarów. Co więcej, przestrzeganie takich wytycznych w rzeczywistości sprowadza się nie tylko do komfortowych warunków dla mieszkańców, ale także (a może przede wszystkim) do stosowania się do obowiązujących przepisów, jakie wynikają z Prawa budowlanego. Aby schody spełniały normy przepisów budowlanych, a zarazem były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu wskazuje się pewne równanie, które pozwala sprawdzić czy schody spełniają wymogi techniczne. Równanie wygląda następująco: 2h + s, gdzie (h) to wysokość, a (s) szerokość stopnia. Jeśli wynik waha się między 60 a 65 centymetrów schody będą prawidłowo wykonane – wynika to między innymi z przyjętej średniej, według której przeciętna długość ludzkiego kroku wynosi 63 centymetry.

Wykończenie

Pod pojęciem wykończenia schodów można rozumieć różne elementy, bo mówiąc o schodach betonowych wykończenie obejmuje szeroki zakres działań od doboru materiałów wierzchnich, na stopniach, poręczach, tralkach i wszystkich innych drobnych elementach budowy schodów.

W przypadku schodów drewnianych klienci mają tendencję do bagatelizowania znaczenia odpowiedniego wykończenia drewna przez zakończeniem prac. Podobne czynności jako właściciel domu będziemy wykonywać systematycznie przez kolejne lata, o ile chcemy cieszyć się drewnianymi schodami w dobrym stanie, bez irytującego skrzypienia czy niszczenia materiału z upływem czasu. Do takich prac wykończeniowo-konserwatorskich można zaliczyć między innymi szlifowanie, olejowanie, lakierowanie czy bejcowanie. Prawidłowo wykonane olejowanie powinno zabezpieczyć schody i ułatwić ich renowację w przyszłości. Lakierowanie przeprowadza się po oczyszczeniu schodów i ma na celu wzmocnić drewno i uchronić je przed mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami. Na tym etapie trzeba być szczególnie ostrożnym, aby nie zastosować zbyt dużej warstwy lakieru i nie spowodować powstania zacieków. Bejcowanie natomiast pozwala modyfikować barwę schodów, a także pełni rolę impregnatu.

Detale

Niestety wielu właścicieli domów i mieszkań wielopoziomowych nie docenia wagi schodów w wymiarze dekoracyjnym i wyposażenia wnętrz. A nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach i to takie drobiazgi mogą decydować o tym jak schody będą wyglądały na tle całego wnętrza. Do wyboru są między innym różne rodzaje balustrad i poręczy – od ażurowych wykonanych z drewna czy metalu, aż po pełne szklane (schody szkło). Wśród ciekawych detali architektonicznych można też wymienić tralki, czyli pionowy element balustrady, które od wieków pełnią rolę wyznacznika stylu architektonicznego danej epoki czy stylu. Firmy, które zajmują się produkcją schodów z pewnością doradzą w doborze odpowiednich rozwiązań do danego wnętrza.

Oświetlenie

To chyba jeden z częściej pomijanych czynników, jeśli chodzi o spójną koncepcję architektoniczną wnętrza z uwzględnieniem schodów. W trakcie projektowania i urządzania wnętrz zapominamy często o odpowiednim oświetleniu schodów, a ma to niemałe znaczenie głównie dla bezpieczeństwa, ale także ma swój wydźwięk estetyczny. Jeśli dom jest już na etapie wykończenia i właściciel nie chce decydować się na prace, które wymagałyby ingerencji w ukończone ściany można sięgnąć po listwy lub oprawy LED i zamontować je na przykład pod noskiem, na podstopniu czy na ścianie z boku schodów.