Schody betonowe – jak je wykończyć

Data dodania: 26.07.2016


Budując dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym właściciel nieruchomości musi zadbać o dostęp do wszystkich kondygnacji budynku, czyli zamontować schody. Zasadniczo najważniejszy wybór dotyczy rodzaju konstrukcji schodów, a więc decyzji pomiędzy schodami drewnianymi samonośnymi a betonowymi. Jeśli w domu mają się znaleźć schody betonowe warto zastanowić się w jaki sposób je wykończyć, a możliwości jest naprawdę wiele.

Projekt i budowa schodów

Schody o konstrukcji betonowej są zazwyczaj wpisane w pierwszy projekt architektoniczny domu. Wynika to z potrzeby uwzględnienia elementów konstrukcyjnych schodów w budynku. Pierwsza część budowy schodów betonowych odbywa się jeszcze w trakcie robót budowlanych, a jej szczegóły określane są w zaleceniach zawartych w dokumentacji technicznej. Zazwyczaj w przypadku konstrukcji żelbetowej zaczyna się od szalowania, po czym następuje zbrojenie schodów, a w końcu wylewka betonu. Kolejny etap prac, czyli wykończenie następuje dopiero w momencie wykończenia wnętrza (sprawdź: wycenaschodow.pl).

Materiał do obłożenia schodów i zakres prac

Schody wykonane z betonu wymagają wykończenia, tak aby były w pełni praktyczne w użytkowaniu i wyglądały estetycznie. Materiały stosowane do wykończenia schodów żelbetowych można bez problemu dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Najczęściej wybieramy drewno, ale alternatywą mogą być płytki ceramiczne, kamień czy wykładziną dywanową.

Zakres prac związanych z wykończeniem schodów betonowych może się znacznie różnić. Standardem jest obłożenie stopni dowolnym materiałem, ale klient może się zdecydować również na wykończenie innych elementów schodów, na przykład podstopnic. Istnieje też możliwość zastosowania materiałów wykończeniowych przy ścianie, w postaci wangi, która okazuje się bardzo praktycznym uzupełnieniem schodów, szczególnie podczas ich pielęgnacji i czyszczenia.

Wycena schodów na beton

Zaletą schodów na beton jest możliwość rozłożenia w czasie kosztów ich wykonania. Wycena schodów żelbetowych obejmuje więc koszt szalowania, zbrojenia i wylewki tynku, jak i prac związanych z wykończeniem konstrukcji przed oddaniem do użytku. Ostateczny koszt wykonania schodów na beton będzie zależał między innymi od wielkości konstrukcji, stopnia skomplikowania projektu czy materiałów zastosowanych do obłożenia stopni i innych elementów schodów. Żeby uzyskać orientacyjne kwoty warto skorzystać z propozycji firm produkujących schody, takich jak wycenaschodow.pl i złożyć wstępne, niezobowiązujące zapytanie ofertowe za pośrednictwem specjalnego formularza kontaktowego.