Schody na poddasze

Data dodania: 28.10.2016


Domy w poddaszem użytkowym wyposażane są w stacjonarne, często eksploatowane schody. Powinny być stylowe i dopasowane do wnętrza, dlatego właściciele często zamawiają schody na wymiar (zobacz: wycenaschodow.pl), by jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb. Jednak nie zawsze poddasze służy domownikom na co dzień. Czasem pełni funkcję strychu, na który ktoś zagląda okazjonalnie. Trzyma się tam niepotrzebne sprzęty i mało używane rzeczy. W takim wypadku nie ma konieczności inwestowania w drogie, reprezentatywne schody. Co może być ich zamiennikiem?

Poddasze, które jest rzadko używane, nie potrzebuje schodów położonych na stałe. Dlatego w takich przypadkach najczęściej montuje się składane schody drabinkowe albo nożycowe. Przyczepione są do klapy w suficie, która na co dzień jest zamknięta, dzięki czemu schody nie zajmują niepotrzebnie miejsca ani nie zakłócają wystroju wnętrza. Klapa nie rzuca się w oczy, dlatego postronni nawet się nie domyślają, że na kondygnację wyżej można tak łatwo się dostać.

Schody drabinkowe

Budowa schodów drabinkowych jest składana. Po otworzeniu klapy ich segmenty rozkładają się, tworząc stromą konstrukcję przypominającą drabinkę. Ważą 25-40 kg, a wytrzymują obciążenie ok. 200 kg. Wybierając schody, należy uwzględnić ich wymiary w stosunku do wysokości pomieszczenia – może okazać się, że schody są za długie lub za krótkie. Wykonane są z drewna lub z metalu, najczęściej składają się z dwóch albo trzech segmentów. Ze względu na stromiznę, nie są zbyt wygodne w użytkowaniu, dlatego by nieco poprawić komfort wchodzenia, można kupić model z balustradą. Taki dodatek może też wykonać na zamówienie producent schodów.

Schody nożycowe

Wykonane z metalu schody nożycowe po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Funkcjonują na zasadzie harmonijki, dzięki czemu zajmowana przez nie powierzchnia jest niewielka. Sprawiają wrażenie niezbyt stabilnych, jednak wbrew pozorom mają silną konstrukcję, która posłuży przez wiele lat.  Nakładki antypoślizgowe sprawiają, że wchodzenie i schodzenie jest bezpieczne. Często wykonane są z materiałów ognioodpornych, dlatego mogą być użytkowane nawet w trakcie pożaru.

Wybierając schody na strych, warto zwrócić uwagę na wykonanie ich klapy. Poddasze nieużytkowe zazwyczaj jest nieogrzewane, dlatego wszelkie nieszczelności sprawiają, że duże ilości ciepła uciekają w tych kierunkach. Możliwy jest zakup odpowiedniej klapy z termoizolacją, która sprawi, że ciepło z dolnego pomieszczenia nie będzie się wydostawać na strych, gdzie nikomu tego ciepła nie potrzeba.