Schody perfekcyjne wykończone

Data dodania: 28.04.2016


Dzięki rozwiniętej ofercie firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją i montażem schodów ten szczególny element wyposażenia wnętrz nie musi być już byle jaki. Dzisiaj klienci mogą wybierać w wielu dostępnych możliwościach od etapu pierwszych koncepcji architektonicznych, aż po drobiazgi w fazie wykończeniowej. W jaki sposób najlepiej i najbardziej efektywnie wykończyć schody w swoim domu?

Zaczynając od całej powierzchni schodów największą swobodę w dobieraniu najmniejszych szczegółów projektu dają schody żelbetowe. Najczęściej właściciele domów decydują się na pokrycie ich drewnem, co znacznie ociepla wnętrze i doskonale sprawdza się w większości budynków, niezależnie od stylu, w jakim został on urządzony. Drewno pozwala także na szeroki wybór, jeśli chodzi o wykorzystany materiał, od klasycznych barw i odmian, aż po niespotykane egzotyczne gatunki. Jeśli nie drewno można pomyśleć między innymi o pokryciu warstwy betonu kamieniem. Zaletą takiego rozwiązań jest łatwość czyszczenia powierzchni, jednak problemem może być cena. Tu jednak alternatywą mogą być płytki ceramiczne, które są o wiele tańsze, ale odbija się to także na ich wytrzymałości w eksploatacji.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Oczywiście w opcji dla odważnych można pozostawić schody w surowej formie betonowej, ewentualnie odpowiednio je zabezpieczyć. Takie posunięcie sprawdzi się jednak wyłącznie w pomieszczeniach aranżowanych w stylu industrialnym, fabrycznym. Ma to oczywiście swoje konsekwencje, jeśli chodzi o izolację termiczną i komfort użytkowania, dlatego rzadko można się spotkać z takim zastosowaniem w domach prywatnych.

Jeśli chodzi o schody drewniane klienci mają ogromną dowolność, jeśli chodzi o dostosowanie wielu detali zgodnie z osobistymi preferencjami. O ile kwestia rodzaju (a więc tego czy są to schody drewniane samonośne czy betonowe), wymiary oraz typ (proste, spiralne czy zabiegowe) może być w głównej mierze uzależniona od warunków budowlanych i projektu architektonicznego domu, o tyle właściciel wciąż może decydować o innych elementach wykończeniowych i dekoracyjnych. Przykładem mogą być chociażby balustrady. Podobnie jak same schody, również balustrady przeszły niemałą ewolucję, jeśli chodzi o możliwości projektowe. Dzisiaj nie pełnią już wyłącznie funkcji zabezpieczającej podczas poruszania się po schodach, ale w dużym stopniu spełniają rolę dekoracyjną. Balustrady można podzielić na ażurowe lub pełne. Te pierwsze są stosowane w budownictwie prywatnym zdecydowanie częściej, a do ich wykonania można użyć między innymi drewnianych desek, tralek czy metalowych relingów. Jeśli ktoś myśli o pełnej balustradzie w swoim domu ciekawym pomysłem może być taka wykonana ze szkła, która optycznie powiększa wnętrze i wygląda bardzo nowocześnie.

Klient nie ma także większych ograniczeń, jeśli chodzi o gatunek drewna, z jakiego zostaną wykonane jego schody i inne detale konstrukcji. Wśród gatunków egzotycznych zwykle można wybierać między innymi wśród takich drzew jak Merbau, Jatoba, Doussie czy Orzech amerykański. Natomiast jeśli chodzi o odmiany europejskie największą popularnością cieszą się na przykład Buk, Jesion, Dąb, Klon czy Sosna.

Warto pamiętać, żeby przy aranżacji schodów zachować spójność z resztą pomieszczeń w domu i mieć na uwadze to, że schody mogą łatwo zdominować wnętrze. Dlatego warto w razie wątpliwości poradzić się specjalistów, zajmujących się aranżacją i projektowaniem wnętrz oraz fachowców, którzy fachowo trudnią się produkcją schodów, którzy chętnie posłużą swoją praktyczną wiedzą uzyskaną przez lata pracy.


Schody na zamówienie poleca: wycenaschodow.pl