Wycena schodów krok po kroku

Data dodania: 25.07.2016


Wybierając schody do swojego domu klient staje przed szeregiem trudnych decyzji. Warto poświęcić każdą minutę na dokładne i przemyślane wybory, ponieważ raz wybrane schody, o ile zostaną prawidłowo wykonane, powinny służyć nam przez długie lata. Zamówienie schodów na wymiar, które będą co do centymetra odpowiadały naszym potrzebom to najlepsza gwarancja dobrej jakości konstrukcji. Jak wygląda wycena takich schodów?

Warunki techniczne

Pierwsze kryterium, które będzie determinować rodzaj wybranych schodów to warunki czysto techniczne. Niestety pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i dokładnie tak wygląda sprawa z projektowaniem schodów. Na co zwrócą uwagę specjaliści zajmujący się wyceną schodów? Przede wszystkim na przestrzeń przeznaczoną na zabudowę schodów, wraz z powierzchnią użytkową, w której stanie konstrukcja. Duży wpływ na projekt schodów i wybrany rodzaj będzie też miał rodzaj otworu między piętrami.

Rodzaj i typ schodów

Na podstawie zebranych danych technicznych można przystąpić do kolejnego etapu wyceny schodów, czyli decyzji o szczegółach konstrukcji. Wpływ na to, jak będzie wyglądać ostatecznie konstrukcja oprócz warunków technicznych ma też zdanie klienta. Oczywiście możliwości wyboru są ograniczone chociażby przez metraż przestrzeni, ale w ramach określonych wytycznych właściciel może przekazać swoje wskazówki i preferencje dotyczące rodzaju schodów. Tym bardziej, że schody muszą uzupełniać wnętrze, więc ich wygląd jest równie ważny jak strona techniczna. Jak wskazują specjaliści z firmy wycenaschodow.pl, w domach urządzonych w stylu klasycznym doskonale sprawdzają się schody nakładane lub wypuszczane, a we wnętrzach nowoczesnych znakomicie wyglądają konstrukcje półkowe, z belką centralną czy bolcowe.

Gatunek drewna

Wybór drewna na schody jest ważny nie tylko ze względu na estetykę, ale również z powodów pragmatycznych. Wybrany gatunek powinien być przede wszystkim wytrzymały, odporny na zniszczenia mechaniczne i chemiczne oraz nie sprawiać problemu w obróbce podczas produkcji. Oczywiście za wytrzymałość drewna w dużej mierze będzie odpowiadać odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja, ale nie da się ukryć, że niektóre gatunki nadają się dużo lepiej do wykorzystania przy produkcji schodów. Jakie gatunki najczęściej wybieramy? Według wycenaschodow.pl dużym zainteresowaniem klientów cieszą się europejskie drzewa, takie jak dąb, buk czy jesion. Wśród propozycji egzotycznych nie brakuje zamówień na schody wykonane z takich gatunków jak Merbau, Sapeli czy Jatoba.

Pomiar, produkcja i montaż

Wycena schodów obejmuje również koszt wykonania precyzyjnych pomiarów w domu klienta, produkcję poszczególnych elementów konstrukcji i montaż wszystkich części na miejscu. Ponieważ ostateczna cena schodów może się znacznie różnić warto korzystać z dostępnych w sieci formularzy kontaktowych, które pozwalają uzyskać wstępną informację o wycenie schodów.